Presidency School

Sports

State & National Level

SWIMMING:

  1. Abhay Kumar of Grade9 Stood 4thin CBSE National Swimming meet Held on 15thNov at Rajiv Gandhi Higher Secondary School, Bhopal, MP

Compare to his regular performance he could not give his best this time, in high level competitions Social, Mental & physical aspects of  an athlete plays vital role, if any of the above misses during competition  it affects the performance.

He was trained for 11months, 4 hrs every day for this event, where High intensive work load, Breathless skill training and weight training and with hours of commuting everyday is part of his daily schedule.
CBSE South Zone Swimming Competetions-2016 
Abhay Fabian Kumar- Gr9 @ U-14 boys Category

Sl. No Event Position
1 50Mts Backstroke Gold
2 200Mts Individual  Medley Bronze
3 100Mts Breaststroke  Bronze

Note: Qualified for the CBSE National Swimming meet in 50mts Backstroke.

  1. Karnataka State Sub Junior and Junior Aquatic Championship 2016

Date: 1st June to 3rd June 2016

Venue: Dolphin Aquatic Center, Bengaluru.
Results:

Avanthika –

  • Bronze in 4X100 Freestyle relay
  • Bronze in 4X200 Freestyle relay
  • Bronze in 4X100 medley
  • Bronze in 200 mts Free style

Abhay-

  • Gold in 4X200 mts Relay
  • Silver in 50 mts Back stroke “Qualified for the Junior Nationals meet”
  1. 16th State level Taekwon-do Champion Ship- 2016 Held on November last week at Koramangla Indoor Stadium Bengaluru.
Sl. No Name Class Medal
1 Laksh M Singh 3 Gold
2 Saanvi 3 Gold
3 Ava Khushru K 4 Gold
4 Suhaan Avish Kumar 4 Gold
5 Aamna Maujam 3 Silver
6 Gracy Singh 5 Silver
7 Kshithij Shreyas 3 Bronze

Avinash .G of Grade 6 walked away with 2 gold medals one for Individual Pattern and one for Individual Sparring. Selected for Nationals

  1. Arnav T of Grade 8 Selected for Karnataka State football team in U_14 Category to Particpate in Nationals Going to be held in Bengaluru.

Inter School Level:

  1. BASKETBALL Junior’s:

Basketball tournament held at Stonehill International School on 16th Nov 2016.

Maiden tournament and trophy Our Boys team

Result – 2nd Runners up.

  1. Swimming:

This is to bring to your kind notice that Aniket B Arnadi of Grade 4, participated in Inter school Swim meet held At Pratham international School and won 3 medals in Under-8 age category of Boys session. he is the alone swimmer represented from our school.
as per the coach around 30 Schools & clubs participated in swim meet.
Please find medals tally:

Event Medal
Free style – 25mts Gold
Breast stroke – 25mts Gold
Back Stroke – 25mts   Silver

 

  1. Skating: Open Speed Skating Championship held at HOYSALA STADIUM, Yelahanka on 23-10-2016
SL NO. SKATERS  Gender Age Group Category Medals
1 AHAAN RUNGTA Boys 6-8Yrs Inline 2-Silvers in 300 Mtr & 500 mtrs
2 AKSHAJ SHREYAS Boys 6-8Yrs Inline 2-GOLDs in 300 Mtr & 500 mtrs
3 KANISHKA S Girls 8-10Yrs Inline 2-Silvers in 300 Mtr & 500 mtrs
4 YAJAT Y SHINDE Boys 8-10Yrs Inline 2-Silvers in 300 Mtr & 500 mtrs
5 AABHAANSH Boys 8-10Yrs Quad 2-Silvers in 300 Mtr & 500 mtrs
6 SIRI KOTRESH Girls 8-10Yrs Tenacity 2-Silvers in 300 Mtr & 500 mtrs &
1-Bronze in Endurance Race (100 -Laps)
7 ANANYA BHAT Girls 10-12Yrs Quad 2-Silvers in 300 Mtr & 500 mtrs
8 GOWTHAAM B R Boys 10-12Yrs Quad 2-GOLDs in 300 Mtr & 500 mtrs
9 KSHITHIJA K Girls 10-12Yrs Inline 2-Silvers in 300 Mtr & 500 mtrs
10 MANAS V Boys 12-16Yrs Quad 2-Bronze in 300 Mtr & 500 mtrs
11 SANKET BOYS 6-8 Yrs Quad 1-Bronze in 500 mtrs
12 YASHAS. G BOYS    6-8Yrs Quad 1-Gold in 500 mtrs
13 HRITVIK B BOYS 12-16 Yrs Quad 2-Silvers in 300 Mtr & 500 mtrs
25-Medals: 5-Gold Medals , 16-Silvers & 4-Bronze

School Level Participation:

Sl .No Sport Category Organized by
1 Football Juniors U- 14 CIS
2 Football Middle school U-12 CIS
3 Table Tennis Juniors U-12 SINDHI SCHOOL
4 Chess U-12 CHESS FORUM
5 Football Seniors U-16 DPS
6 Cricket Juniors U-14 KSCA
7 Cricket Seniors U-16 KSCA
8 Football Juniors U-10 SIS

Inter-school athletics competition @ vagdevi vilas school